SmokeMaster SM-5 to automatyczna kurtyna dymowa stosowana w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się dymu oraz produktów spalania w czasie pożaru.
Rolowana kurtyna dymowa SmokeMaster SM-5 jest przeznaczona do ograniczania rozprzestrzeniania się dymu w przestrzeni podsufitowej lub pod dachem w obiektach, w których z powodu ich funkcji lub wizji architekta, nie mogą być zainstalowane stałe kurtyny dymowe.
Istota działania tej kurtyny polega na tym, że na sygnał z systemu sygnalizacji pożarowej kurtyna automatycznie opada w zaplanowany sposób do określonej wysokości nad posadzką. Opadająca kurtyna (lub kilka sprzęgniętych ze sobą kurtyn) zamyka obszar gromadzenia się dymu umożliwiając jego odprowadzenie poprzez wentylację oddymiającą a co za tym idzie usprawniając ewakuację ludzi.
Automatyczne kurtyny dymowe znajdują zastosowanie w obiektach komercyjnych, galeriach handlowych, budynkach przemysłowych oraz na lotniskach, czyli wszędzie tam, gdzie z przyczyn architektonicznych, logistycznych lub technicznych zastosowanie stałych kurtyn dymowych jest niemożliwe, a gdzie istotne jest zapewnienie dużej otwartej przestrzeni.
Kurtyna SmokeMaster SM-5 jest zgodna z normą PN-EN 12101-1.
- możliwość dostosowania do indywidualnej specyfiki każdej konstrukcji, w tym szczelne narożniki i połączenia typu T,
- estetyczny wygląd, listwa "komfort" ukrywa niedokładności wykończenia krawędzi stropu podwieszanego,
- wersja G nie wymaga wyłączników krańcowych i regulacji,
- posiada certyfikowany system mocowań
- certyfikowana na zgodność z normą PN-EN 12101-1
Tekstylna rolowana kurtyna dymowa SM-5 jest wykonana z włókna szklanego pokrytego warstwą poliuretanu. Standardowo jest wytwarzana w kolorze srebrno-szarym, ale na życzenie może być dowolnie barwiona oraz posiadać napisy lub inne znaki ułatwiające ewakuację. Całkowita grubość materiału kurtyny wynosi 0,4 mm, a 1m2 waży 490 g.
Obudowa kurtyny jest wykonana z ocynkowanej blachy stalowej o grubości 1,5 mm. Jej konstrukcja umożliwia łączenie pojedynczych odcinków w kurtynę o dowolnej długości, również jako krzywą łamaną pod dowolnymi kątami. W ten sposób można zrealizować nie tylko szczelne narożniki pod kątem prostym, ale też połączenia typu T oraz prowadzenie kurtyny po łuku. W najgorszym montażowo przypadku, gdy obudowa kurtyny dymowej opiera się końcem o prostopadłą ścianę nośną lub filar, krawędź materiału kurtyny jest oddalona od ściany zaledwie o 15 mm.
Listwa obciążająca przymocowana jest w dolnej części kurtyny i jest jednocześnie elementem wykończenia. Dostępna jest w wersji "standard" i "komfort". Obie wersje mogą być barwione na dowolny kolor. Listwa z obciążeniem spełnia następujące funkcje:
- pozwala na kontrolowany opad kurtyny
- stabilizuje kurtynę przy ruchach powietrza
Występują dwie zasadnicze opcje sterowania kurtynami dymowymi SM5
Wersja G: opad kurtyny pod wpływem siły ciężkości po zaniku napięcia zasilania, jedynie zwijanie za pomocą aktywnego napędu, brak wymagań pożarowych dla przewodów zasilających.
Wersja D: opad kurtyny i jej zwijanie za pomocą aktywnego napędu; wymaga czujników położenia krańcowego i zasilania
Silnik kurtyn SM5 został opracowany i opatentowany specjalnie jako napęd dla kurtyn dymowych. Razem z płytką elektroniki sterującej mieści się wewnątrz wałka, na który nawijany jest materiał kurtyny. Elektronika sterująca zapewnia całkowitą bezawaryjność i bezobsługowość silnika.