FM-1 to automatyczna kurtyna pożarowa.
FM-1 to automatyczna kurtyna pożarowa, która w czasie pożaru rozwija się samoczynnie i dzieląc budynek na strefy, zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia z jednej strefy do drugiej. Znajduje zastosowanie w większości budynków przemysłowych i komercyjnych. Dzięki temu, że automatycznie rozwija się po otrzymaniu sygnału alarmowego, nie wpływa na użytkowanie budynku w codziennej eksploatacji. Jest zgodna z normami PN-EN 1634-1 i SS 489:2001 i zapewnia ochronę przeciwpożarową w zadanym czasie.
- certyfikowana w klasach E60, E120 i E180 zgodnie z normą PN-EN 1634-1 i PN-EN 13501-2
- łatwy montaż
- duży zakres rozmiarowy
- szeroki wybór konfiguracji
Kurtyna pożarowa składa się z sześciu podstawowych części:
1. Obudowa kurtyny,
2. Materiał kurtyny,
3. Mechanizm zwijający ,
4. Prowadnice boczne,
5. Listwa obciążająca wraz z uszczelnieniem.
6. Moduł sterujący kurtyną .
Automatyczna kurtyna pożarowa zbudowana jest z obudowy wykonanej z 1,25 mm blachy stalowej z wbudowanym mechanizmem zwijającym, do którego dołączony jest materiał kurtyny.
W zależności od żądanej długości oraz opadu automatyczna kurtyna pożarowa zbudowana jest z jednej lub więcej części, w różnych wariantach dostosowanych do warunków zabudowy w miejscu eksploatacji.
Zastosowanie mają trzy typy obudów, których wybór jest kluczowym elementem doboru sposobu działania i montażu kurtyn.
Część robocza kurtyny wykonana jest z włókna szklanego, pokrytego warstwą poliuretanu w kolorze srebrnym. Materiał wykonano zgodnie z normą PN-EN 13501-2.
pojedyncza kurtyna może mieć wymiary:
- długość: od 1000 do 5000 mm
- opad: od 500 do 5000 mm
Kurtyny FM-1 spełniają normy PN-EN 1634-1 i PN-EN 13501-2 w klasach odporności ogniowej E 60, E 120 i E 180. W budynkach komercyjnych, gdzie zwraca się dużą uwagę na estetyczny wygląd, kurtyna zakończona jest aluminiową listwą maskującą.
Działanie kurtyn pożarowych Colt FireMaster FM1 jest całkowicie zależne od systemu głównego zasilania tzn. w sytuacji całkowitego braku prądu kurtyny rozwijają się automatycznie pod wpływem sił grawitacji.
Do podtrzymania kurtyn w stanie zwiniętym przez podczas braków zasilania zastosowano zasilacze awaryjne.